
One World Observatory - Freedom Tower: Spring køen over
One World Observatory er det højeste observatorium på den vestlige halvkugle. Kom helt op til toppen på under 60 sekunder! Helt deroppe kan du nyde den spetakulære udsigt udover byen der aldrig sover. Bestil en af de mest populære billetter i byen og spring køen over til observationsdækkene!
Højdepunkter:
- Besøg observationsdækkene på 100. og 102. etage
- Nyd den spetakulære 360 graders udsigt over New York
- Bliv så længe du har lyst
Se New York oppefra
Efterfølgende vil du stige på en af de fem elevatorer og tage turen op til 102. etage på under 60 sekunder. Heroppe vil du opleve en virtuel 'time-lapse', som genskaber udviklingen af New Yorks skyline fra 1500'erne og op til den dag i dag.
Herefter vil du se en to-minutters præsentation, som kombinerer billedmateriale fra fugleperspektiv, 'time-lapse'-billeder med teksturer og mønstrer for at illustrere New Yorks unikke puls i tre dimensioner.
På 100. etage af observatoriet, også kendt som Discovery Level, kan du nyde 360-graders udsigt i alle retninger, se alle de ikoniske bygninger og det omkringliggende vand.
Hvordan får jeg mine billetter?
Vi er nødt til at bestille dine personlige billetter, så det kan tage op til 48 timer før du modtager dine e-billetter per e-mail. Du skal bare printe din e-billet ud og tage den med til One World Observatory.
Hvordan fungerer det?
Hvor længe er mine billetter gyldige?
Dine billetter er kun gyldige på den dato og tidspunkt du vælger, når du bestiller dine billetter.
Findes der børnebilletter?
Nej, men børn under 6 år er gratis i følge med en betalende voksen.
Vigtig information:
- Bemærk at du skal igennem sikkerhedskontrol for at få adgang til One World Observatory, så du bedes undlade at tage store tasker eller bagage med.
- Vores billetter giver ikke mulighed for at springe køen over til sikkerhedskontrolllen eller elevatoren op og ned fra observationsdækket, kun indgangen til tårnet.
Fantastisk 4.5
4 kundekommentarer
Bestil billetter
One World Observatory - Freedom Tower: Spring køen over
One World Observatory ligger:
One World Trade Center,
117 West St, New York,
NY 10007
One World Observatory - Freedom Tower: Spring køen over
1 Jan-30 Apr: kl. 9 til kl. 21. (Sidste indgang kl. 20.15)
1 Maj-4 Sep: kl. 8 til kl. 21. (Sidste indgang kl. 20.45)
5 Sep-31 Dec kl. 9 til kl. 21. (Sidste indgang kl. 20.15)
4 Juli: kl. 9til kl. 18. (Sidste indgang kl. 17.15)
11 Sep: kl. 12 til kl. 21. (Sidste indgang kl. 20.15)
24+31 Dec: kl. 9 til kl. 19. (Sidste indgang kl. 18.15)
Vejviser
Det nærmeste metropstop er: World Trade Center station.
Vis kort
OWO - var lidt en pengemaskine, da man skulle stile op til foto, etc. og næsten startede med en stor reklame for at låne/leje en iPad til at optimere oplevelsen.
Vi havde skyet vejr, så noget af udsynet var lidt gnidret...
Elevatorturen var fantastisk, så kunne godt have brugt mindst dobbelttid på den - synd at den kun varer 47 sek, for det var vældigt interessant at se byens udvikling...og det kunne vi godt have brugt meget længere tid på.
MAN, 30 JUL 2018
Det var en fantastisk oplevelse, både før, under og efter turen derop. Udsigten helt forrygende. Kan i den grad anbefales. Vi valgte også at bruge iPad under besøget, hvilket var en god "opfindelse" til netop denne attraktion.
SØN, 12 JUN 2016
At besøge Freedom Tower var en kæmpe oplevelse, som man absolut ikke må gå glip af når man besøger New York. Besøget levede til fulde op til vores forventninger. Efter besøget i Freedom Tower gik vi rundt om mindesmærket for 9/11, som også er en stor oplevelse.
FRE, 19 FEB 2016
Dette var virkelig en uforglemmelig oplevelse. En ubeskrivelig udsigt. Amazing.
MAN, 24 AUG 2015